Botoks, Clostridyum Botulinum adlı bakteriden elde edilen tıbbi bir üründür. Bu toksin, sinir-kas bağlantılarını bloke ederek kasların işlevini geçici olarak durdurur. Etkisi 2-4. günlerde başlar, 4 ila 6 ay içerisinde sonlanır.

Botoks ilk olarak göz tikleri ve şaşılık tedavisinde uygulanmış olup bu esnada kaş arasında ve göz kenarlarında kırışıklıkların geçtiği tespit edilmiştir. Uzun yıllar boyunca serebral palsi gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Kozmetolojide özellikle alın ve göz çevresindeki dinamik kırışıklıkların azaltılması, boyun kırışıklıklarının giderilmesi, sigara içenlerde oluşan dikey dudak çizgilerinin azaltılması ve aşırı terlemenin önüne geçilmesinde sıkça kullanılmaktadır. Bunun dışında migren tedavisinde, çiğneme kaslarının hipertrofisinde de etkin bir kullanım alanına sahiptir.

BOTOKS NASIL UYGULANIR?
Uygulama oldukça kolay ve güvenlidir. Botoks enjeksiyonu yapılmadan önce uygulama yapılacak olan alanlar lokal anestezik içeren bir merhem ile uyuşturulur. Uyuşukluğu takiben botoks çok ince bir iğne ile kas içerisine enjekte edilir. Yaklaşık 5-10 dk. süren bu işlemde hastaların ‘’sinek ısırması’’ diye tarif ettiği bir hassasiyet oluşur. İşlemden sonra ödemin az olması için kısa süreli buz uygulanır. Şişlik ya da kızarıklık olmadan hastalar rahatlıkla günlük işlerine dönebilirler.

İŞLEM SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Botoks’un etkisi 2-4 gün sonra görülmeye başlar. İşlem günü dikkat etmemiz gerekenleri birkaç başlık altında görelim.

1. Botoks yapılan bölgelere iki gün boyunca masaj yapmamalısınız.
2. İşlem bölgelerini birkaç saat sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.
3. İşlem günü, cilt bakımı yaptırmayınız ve makyaj ürünlerini kullanmayınız.
4. Başınızı bir gün boyunca öne eğmemelisiniz. Aerobik, fitness, yoga gibi başımızı öne eğmemiz gerektiren egzersizleri birkaç gün boyunca erteleyelim.
5. Aynı gün kuaföre gitmeyin; saç boyası yaptırmayın.
6. Havuza 3 gün boyunca girmeyin.

BOTOKS İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR
1. Botoks’un etkisi geçtikten sonra daha fazla kırışıklık olabilir mi?
Botoks’un etkisi geçtikten sonra yaptırmadan önceki halinize dönersiniz, kırışıklıklarda bir artma olmaz.

2. Botoksu hangi durumlarda yaptırmam gerekir?
Mimik hareketleriyle belirginleşen kırışıklıklarınız mevcut ise bu işlemi yaptırabilirsiniz. Botoks’un asıl kullanım amacı çizgilerin derinleşmesini engellemektir.

3. Botoksu mu dolguyu mu tercih etmeliyim?
Botoks hareketle artan kırışıklıklarda etkili iken dolgu derinleşmiş, kalıcılaşmış kırışıklıklarda etkilidir. Dolgunun asıl amacı derin olan kırışıklığı alttan kaldırıp daha az görünür hale gelmesini sağlamaktır.

4. Botoks uygulandıktan sonra yüzüm ifadesiz maske gibi kalır mı?
Hastalarımızın botoks yaptırmaktan çekinmesinde en önemli faktör özelikle televizyonlarda sıkça karşılaştıkları aşırı yapılmış uygulamalar. Botoks’u uygun dozda ve doğru yere yaptığınız zaman böyle bir şikayetle karşılaşmazsınız, doğal bir seyir elde edersiniz.